Ataköy 7-8-9-10 Kısım Mah. Çobançeşme e5 Yanyol cad. No:20 Ataköy Towers B Blok Kat: 15 No:161 Bakırköy/İSTANBUL +90 850 202 07 35

Yağ Enjeksiyonu

İnsan vücudu yıllar içinde yaşlanmanın etkisiyle dolgunluğunu ...

Yağ Enjeksiyonu

İnsan vücudu yıllar içinde yaşlanmanın etkisiyle dolgunluğunu yitirir. Cilt, yerçekiminin etkisiyle sarkarken belli alanlarda derin çizgilenmeler, oluklar ve hacim kayıpları yaşanır. Özellikle yüz, meme, kalça, bacak gibi bölgelerde yumuşak doku hacim olarak azalıp, belirginliğini yitirir. Doğal süreç dışında da kanser, kaza, yanık gibi birçok talihsiz sebeple benzer sorunlar ortaya çıkabilir. Dolgu maddeleri bu problemleri olan hastalarda kullanılır. Kişinin kendi vücudundan elde edilen yağ hücreleri, günümüzde kullanılan en etkili dolgu maddesidir. Kök hücre içeriğiyle yağ hücreleri, dolgu görevinin yanında dokuların tamiri, gençleştirilmesi ve yenilenmesinde büyük rol oynar. Son yıllarda yaygın olarak, estetik ve rekonstrüksiyon amaçlı birçok hastada kullanılan yağ enjeksiyonları yüz güldürücü sonuçlarıyla vazgeçilmez bir işlem olarak ön plana çıkmıştır.


UYGUN HASTA PROFİLİ

Yüz bölgesinde göz ve yanak çevresi, dudaklar, çene ucu gibi alanlarda derin çizgilenme, oluklaşma ve hacim kaybı oluşan veya daha belirgin bir görüntü isteyen kişilerde uygundur. Bununla birlikte meme, kalça ve bacak gibi alanlarda hacim eksiklikleri giderilerek daha dolgun bir görüntü elde etmek için uygulanabilir. Estetik amaçlar dışında herhangi bir sebeple vücutta doku eksikliği veya asimetrileri olan kişilerde bu işlem için uygun adaydır.

AMELİYAT ÖNCESİ

Uygun bir hastalık öyküsü ve fizik muayene sonrasında ameliyatla ilgili yol haritası çizilir. Anestezi doktoru tarafından operasyon açısından engel teşkil edebilecek durumlar denetlenir, gerekli kan tahlilleri yapılır. Ameliyatı etkileyebilecek kronik hastalıklar olması durumunda, ek tetkik veya konsultasyonlar istenebilir. Herhangi bir kan sulandırıcı ilaç kullanımı varsa en az 1 hafta önceden kesilmelidir. Sigara kullanımı, yara iyileşme sürecini bozabilmektedir. Diğer kronik hastalıklar için kullanılan ilaçların kesilmesine gerek yoktur.

AMELİYAT SÜRECİ

Yağ enjeksiyonları hastane ortamında yapılır. Lokal, sedasyon veya genel anestezi altında yapılabilir. Süre 30 dakika ile 2 saat arasında değişir. Alınacak yağ miktarı ve enjekte edilecek alanın genişliği, anestezi şeklini ve süresini belirleyen ana faktördür. Vücudun yağdan zengin alanlarına ince kanüllerle girilerek liposuction yöntemiyle yağ alınır. Alınan yağ çeşitli işlemlere tabi tutularak kök hücreden zengin kısmı elde edilir. Bu saflaştırılmış yağ dokusu daha sonra istenilen bölgelere enjekte edilir. İzsiz bir cerrahi işlemdir.

AMELİYAT SONRASI

Ameliyat sonrası 4. saatte yemek yenilir ve hasta yatağından kalkarak yürümeye başlar. Şişme ve morluklar bazı hastalarda sorun olmakla birlikte, her hastada olmayabilir. Yüz bölgesinde yapılan enjeksiyonlarında buz uygulaması yapılır. Bununla birlikte oluşan ödem ve morluklar, 48-72 saat içinde büyük oranda geçer. Aynı gün içinde hasta taburcu edilir. Hasta birkaç gün içinde günlük yaşamına döner.

GELİŞEBİLECEK SORUNLAR

Elbette her cerrahi girişimin kendine özgü komplikasyonları vardır. Bunlar nadir görülmekle birlikte, hastayı bilgilendirme amaçlı mutlaka hekimi tarafından hastaya anlatılmalıdır. Gelişebilecek erken ve geç dönem komplikasyonların hepsi için alternatif çözüm seçenekleri vardır.

Geçici sorunlar; hassasiyet, ağrı

Erken dönem sorunlar; kanama

Uzun dönem sorunlar; topaklanma, asimetri, erimeye bağlı estetik sorunlardır.

YAĞ ENJEKSİYONU / DOLGU MADDELERİ

Kişinin kendi vücudundan alınan yağ dokusu ile piyasada hazır satılan dolgu maddeleri arasında belirgin farklar mevcuttur.

– Hazır dolgu maddelerinin uygulama süresi kısadır. Poliklinik odasında rahatlıkla uygulanabilir. Hasta hemen günlük işine dönebilir. Bununla birlikte kalıcılığı kısadır. 6-18 ay arasında tüme yakın erir. Ek dozlarla yenilenmesi şarttır. Yabancı bir madde olması nedeniyle alerjik reaksiyonlar yol açabilir.

– Yağ enjeksiyonu uygulanması ameliyathanede ve anestezi altında yapılır. İşlem dolgu kadar kısa sürmez. Bununla birlikte doğru teknikle %85-90 oranında kalıcıdır. Kişinin kendi dokusu olması nedeniyle alerjik reaksiyona yol açmaz.

– Ayrıca yağ enjeksiyonu basit bir dolgu maddesi değildir. İçerdiği kök hücre sayesinde kullanıldığı alanlarda aynı zamanda hücre yenilemesi, ciltte gençleşme ve tamire yardımcı olur. Deride oluşmuş çizgilenme ve lekelerin tedavisine yardımcı olurken cilde parlaklık kazandırır.