Ataköy 7-8-9-10 Kısım Mah. Çobançeşme e5 Yanyol cad. No:20 Ataköy Towers B Blok Kat: 15 No:161 Bakırköy/İSTANBUL +90 850 202 07 35

Yağ Aldırma

Aşırı ve sağlıksız beslenme, hareketsizlik, düzensiz bir yaşa...

Yağ Aldırma

Aşırı ve sağlıksız beslenme, hareketsizlik, düzensiz bir yaşam tarzı zamanla vücut yapısında bozulmalara ve kilo almaya yol açar. Alınan kaloriler zamanla vücuttaki yağ hücrelerinde birikir. Ergenlik sonrası bu yağ hücrelerinin sayısı sabitlenir ve değişmez. Bu nedenle yağ hücrelerinin fazla olduğu karın, basen, kol ve bacak gibi alanlarda fazlalıklar daha belirgin olur. Spor veya diyet gibi zorlayıcı, sürekli ve sabır gerektiren yollar, çoğu zaman dirençli alanlardaki bu yağlanmanın giderilmesinde etkin olmaz. Oluşan yağ fazlalıkları birçok kronik hastalığı tetiklemekle kalmaz, aynı zamanda görsel olarak da kişiyi mutsuz ve içe kapanık hale getirebilir. Liposuction deri altındaki yağ dokusunun ince kanüller yardımıyla alınması temeline dayanan bir işlemdir. Hızlı, etkin ve başarılı sonuçları nedeniyle dünya üzerinde plastik cerrahlar tarafından en sık yapılan girişimlerden biridir.


ULTRASONİK (VAZER) LİPOSUCTİON

VAZER liposuction yağ dokusunu parçalamak için ultrasonik dalgaların kullanıldığı tekniktir. Klasik liposuctiona göre yağ parçalama işlemi daha rahat sağlanır. Derinin toparlanması ve sıkılaşması daha hızlıdır. Ağrı, morluk ve ödem VAZER liposuction tekniğinde daha azdır. Ultrasonik dalgalar nedeniyle yanık riski oluşturma ihtimali vardır.

LAZER LİPOLİZ LİPOSUCTİON

Lazer lipoliz liposuction yağ dokusuna parçalamak için lazerin kullanıldığı tekniktir. Derinin hızlı sıkılaşmasını sağlar. Özellikle sınırlı miktarda yağ birikimi olan bölgelerde avantajlıdır. En önemli dezavantajı ise yanık riskidir.

UYGUN HASTA PROFİLİ

Spor veya diyet uygulamalarına rağmen vücudunda dirençli yağ fazlalıkları olan hastalar liposuction için uygundur. En başarılı sonuçlar sıklıkla deri elastikiyeti iyi, fazla sarkması olmayan, genç ve orta yaşlı hastalarda alınabilir. Çoklu doğum yapmış, aşırı kilolu hastalarda etkisi sınırlıdır. Uygun endikasyonda yaş sınırlaması yoktur.

LİPOSUCTİON VE GERÇEKLER

Liposuction halk arasında estetik cerrahinin en popüler ve ilgi duyulan ameliyatlarından biridir. Bununla birlikte, liposuction ile ilgili toplumda birçok yanlış bilgi ve inanış vardır. Bu ameliyatı olmayı düşünen kişilerin doğru beklentiye sahip olmaları açısından bilmesi gereken önemli noktalar vardır.

-Liposuction bir zayıflama ameliyatı değildir. Bu ameliyatın ana amacı vücudu şekillendirmektir. Spor veya diyetle giderilemeyen, bölgesel alanlardaki yağ fazlalıklarından kişiyi kurtarmaktır.

-Liposuction sırasında vücudunuzdan en fazla 4-6 kilo yağ çıkarılır. Bunun üzerindeki değerler ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

-Karın bölgesindeki yağlanma iç ve dış olarak iki kısımdan oluşur. Mide, bağırsak, karaciğer gibi organların içinde veya çevresindeki yağ birikimleri iç yağlanma olarak tanımlanır. Dış yağlanma ise deri altında bulunan yağ birikimleridir. Liposuction iç yağları alamaz. Bu nedenle her hastada karın bölgesini tam olarak düzleştirmek mümkün olmayabilir.

-Deri elastikiyeti ve kalitesi az olan hastalarda sarkma ve gevşeme fazladır. Liposuctionın deri üzerindeki etkisi sınırlıdır. Aşırı sarkık derisi olan hastalarda karın germe ön planda düşünülmelidir.

-Liposuctionın deride oluşan sarkma, çatlak veya selülitlerde etkisi azdır.

-VAZER liposuction, lazer lipoliz, liposculpture, vs gibi birçok yeni isimler ön plana çıkarılmakla birlikte, bu tekniklerin hepsinde klasik liposuction mutlaka yapılır. Hepsinin kendine özgü avantaj ve dezavantajları vardır.

-Ameliyat sonrası kilo alımı durumunda liposuction yapılan bölgede yağlanma olmaz. Yağlanma, bu nedenle vücudun diğer bölgelerine kayar. Liposuction sonrası oluşan formunuzu korumak için beslenmenizi düzenlemeniz, egzersiz yapmanız ve yaşam tarzınıza dikkat etmeniz gerekir.

AMELİYAT ÖNCESİ

Uygun bir hastalık öyküsü ve fizik muayene ile birlikte hastanın vücut formu, fazla yağ dokusu alanları, deri kalitesi ve elastikiyeti, vs gibi operasyonun tekniğini belirleyecek kriterler değerlendirilir. Anestezi doktoru tarafından operasyon açısından engel teşkil edebilecek durumlar denetlenir, gerekli kan tahlilleri yapılır. Ameliyatı etkileyebilecek kronik hastalıklar olması durumunda ek tetkik veya konsultasyonlar istenebilir. Herhangi bir kan sulandırıcı ilaç kullanımı varsa en az 1 hafta önceden kesilmelidir. Sigara kullanımı, bazı hastalarda yara iyileşme sürecini bozabilmektedir. Diğer kronik hastalıklar için kullanılan ilaçların kesilmesine gerek yoktur.

AMELİYAT SÜRECİ

Liposuction hastane ortamında yapılmalıdır. Yağ alınacak bölgenin büyüklüğüne göre lokal, sedasyon veya genel anestezi tercih edilebilir. Ameliyata başlamadan önce ayaktayken yağ alınacak bölgeler çizilir. Ameliyat süresi alınacak yağ miktarına göre değişir. 30 dk – 5 saat aralığında değişebilir. Estetik cerrahınız tarafından belirlenen alanlarda işlem gerçekleştirilir. Yağ alınacak bölgeye açılan küçük deliklerden hazırlanan özel sıvılar verilir. Takiben vakumlama tekniği ile yağ çekilerek vücut dışına alınır. Ameliyat bitiminde hastaya korse uygulanır.

AMELİYAT SONRASI

Ameliyat sonrası 4. saatte yemek yenilir ve hasta yatağından kalkarak yürümeyebaşlar. Aynı gün içinde veya 1 gün sonrası hasta taburcu edilir. Ağrı belirgin degildir ve kullanılacak ağrı kesiciler yeterli yardımı sağlar. Bol sıvı alınması ve hareket önerilir. Hasta 1-2 gün sonra yıkanabilir. Operasyon sonrası liposuction uygulanan alandaki derinin, yeni alana adaptasyonu amaçlı yaklaşık 2- 3 hafta korse giydirilir. Ödem ve şişkinlik yaklaşık 2-3 hafta içinde geçer. Hasta aynı hafta içinde günlük yaşamına dönebilir. Hafif egzersizler operasyon sonrası rahatlıkla yapılabilinir. Yaklaşık 3. ayda vücut son halini alır.

GELİŞEBİLECEK SORUNLAR

Elbette her cerrahi girişimin kendine özgü komplikasyonları vardır. Bunlar nadir görülmekle birlikte, hastayı bilgilendirme amaçlı mutlaka hekimi tarafından hastaya anlatılmalıdır. Gelişebilecek erken ve geç dönem komplikasyonların hepsi için alternatif çözüm seçenekleri vardır.

Geçici sorunlar; his kaybı, hassasiyet, ağrı
Erken dönem sorunlar; kanama, yağ embolisi, organ yaralanmaları
Uzun dönem sorunlar; asimetri, deride dalgalanma, çökme ve estetik sorunlardır.

LİPOSUCTİON VE KALICILIK

Liposuction sonuçları uygulanan alanda kalıcıdır. Ameliyat sonrası alınan kilolar, liposuction yapılan alanlarda birikmez. Bunun yerine, kilolar vücudun diğer bölgelerinde birikmeye neden olur.