Ataköy 7-8-9-10 Kısım Mah. Çobançeşme e5 Yanyol cad. No:20 Ataköy Towers B Blok Kat: 15 No:161 Bakırköy/İSTANBUL +90 850 202 07 35

Tam Karın Germe

Fazla kilolardan arınmış, ince bir karın ve bel yapısı elbette ...

Tam Karın Germe

Fazla kilolardan arınmış, ince bir karın ve bel yapısı elbette ki her kadının vazgeçilmez arzusudur. Yıllar içinde geçirilen çoklu hamilelikler, hareketsiz bir yaşam tarzı veya değişken kilo alımları, karın ve çevreleyen bel dokusunda toparlanması zor kalıntılar bırakır. Karın derisi esnekliğindeki azalma, sarkma ve çatlaklara, kilo alımı ise şişkinlik ve yağlanmaya sebep olur. Uzun süreli, sabır ve irade gerektiren düzenli spor, diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri problemlerin azalmasına yardımcı olabilir. Bununla birlikte ameliyat dışı tekniklerle deri fazlalıkları ve çatlaklardan kurtulmak mümkün değildir. Hızı ve etkinliği nedeniyle günümüzde tam karın germe işlemi bu sorunlardan kurtulmak isteyenlerin sıklıkla başvurduğu bir yöntemdir.


UYGUN HASTA PROFİLİ

Çeşitli nedenlerle karın ve bel bölgesinde yağlanma ile birlikte, eşlik eden çatlaklar, deri fazlalığı, sarkma gibi sorunları olan kişiler bu ameliyat için uygundur. 18 yaş altındaki kişilere yapılması uygun değildir..

AMELİYAT ÖNCESİ

Uygun bir hastalık öyküsü ve fizik muayene sonrası operasyonun tekniğini belirleyecek kriterler değerlendirilir. Anestezi doktoru tarafından operasyon açısından engel teşkil edebilecek durumlar denetlenir, gerekli kan tahlilleri yapılır. Ameliyatı etkileyebilecek kronik hastalıklar olması durumunda ek tetkik veya konsultasyonlar istenebilir. Herhangi bir kan sulandırıcı ilaç kullanımı varsa en az 1 hafta önceden kesilmelidir. Sigara kullanımı, bazı hastalarda yara iyileşme sürecini bozabilmektedir. Diğer kronik hastalıklar için kullanılan ilaçların kesilmesine gerek yoktur. Ameliyat öncesinde hastalara lifli ve yumuşak gıdalarla beslenmesi tavsiye edilir..

AMELİYAT SÜRECİ

Tam karın germe ameliyatı hastane ortamında ve genel anestezi altında yapılır. Ameliyat süresi ortalama 2- 2.5 saattir. Estetik cerrahınız tarafından belirlenen tekniğe uygun işlem gerçekleştirilir. Karın germe ameliyatında sıklıkla liposakşında yapılır. İç çamaşırı altında kalacak şekilde yatay bir kesi yapılır. Tüm karın dokusu kaldırılır, karın kasları sıkılaştırılır, göbek deliği uygun pozisyona getirilir, fazla karın derisi ve yağı kesilerek atılır. Operasyon sonrasında fazla kanın tahliyesi için geçici olarak diren denilen ince borular meme altına yerleştirilebilir..

AMELİYAT SONRASI

Ameliyat sonrası 4. saatte yemek yenilir ve hasta yatağından kalkarak yürümeye başlar. Karın bölgesindeki gerginlik nedeni ile hastanın belli bir süre eğik yürümesi gerekir. 1 – 2 gün sonrası hasta taburcu edilir. Ağrı düşünüldüğü kadar fazla değildir ve kullanılacak ağrı kesiciler yeterli yardımı sağlar. Hasta 1-2 gün sonra yıkanabilir. Karın bölgesinde oluşabilecek bir miktar ödem ve şişkinlik yaklaşık 2-3 hafta içinde geçer. Hasta yaklaşık 1 hafta içinde günlük yaşamına dönebilir. Ameliyat sonrası ilk 2-3 hafta karın korsesi kullanılması gerekir. Hafif egzersizler zaman içinde rahatlıkla yapılabilinir..

GELİŞEBİLECEK SORUNLAR

Elbette her cerrahi girişimin kendine özgü komplikasyonları vardır. Bunlar nadir görülmekle birlikte, hastayı bilgilendirme amaçlı mutlaka hekimi tarafından hastaya anlatılmalıdır. Gelişebilecek erken ve geç dönem komplikasyonların hepsi için alternatif çözüm seçenekleri vardır.
Geçici sorunlar; hassasiyet, ağrı, gerginlik hissi
Erken dönem sorunlar; kanama, enfeksiyon, yara iyileşme problemleri
Uzun dönem sorunlar; kötü yara izi, asimetriler, deride potluk ve estetik sorunlardır..

TAM KARIN GERME VE HAMİLELİK

Tam karın germe ameliyatları hamilelik için engel teşkil etmez. Bununla birlikte hamilelik sürecinin karın dokusunda bir miktar gevşeme ve sarkmaya yol açabileceği bilinmelidir. Bu nedenle erken dönem hamilelik düşünen anne adayları için karın germe ameliyatları ertelenmelidir..

TAM KARIN GERME VE KALICILIK

Tam karın germe ameliyatlarının sonucu genel olarak kalıcıdır. Hamilelik süreci, kötü beslenme ve düzensiz yaşam tarzının bir miktarda olsa karın dokusunda gevşeme yaratması doğaldır..