Ataköy 7-8-9-10 Kısım Mah. Çobançeşme e5 Yanyol cad. No:20 Ataköy Towers B Blok Kat: 15 No:161 Bakırköy/İSTANBUL +90 850 202 07 35

Saç Ekimi

Saç dökülmesi insanlık tarihiyle başlayan, birçok kişiyi fizik...

Saç Ekimi

Saç dökülmesi insanlık tarihiyle başlayan, birçok kişiyi fiziksel ve psikolojik olarak rahatsız eden ve çözümü her çağda aranmış bir rahatsızlıktır. Genel olarak erkeklerde görülmesine ragmen, bu hastalık kadınlarda da azımsanmayacak bir orandadır. Bu durumun çözümünde birçok yöntem denenmiş, hatta geliştirilen kremler, spreyler, ilaçlar, şampuanlar, vs bu konuda büyük bir endüstri oluşturmuştur. Genetik, hormonal veya kronik rahatsızlıklara bağlı gelişebilecek bu hastalığın günümüzde tedavisi mümkündür. Bilinen tüm yöntemler içinde en hızlı ve kesin tedavi saç ekimi olarak görülmektedir. Saç ekimi özellikle son 10 yıl içinde oldukça gelişmiş, saç dökülmesi tedavisinde etkin, bilimsel ve yüz güldürücü sonuçlarıyla öne çıkmıştır.


SAÇ EKİMİ


Şaç ekimi temel olarak saç kıl kökünün nakil işlemidir. Bu işlemde yoğun ve kuvvetli kılların bulunduğu bölgelerden alınan kökler, eksik olan alanlara transfer edilir. Günümüzde ön planda FUT ve FUE olmak üzere 2 teknik ön plana çıkmaktadır. FUE yönteminin en önemli avantajı herhangi bir kesi ve iz bırakmamasıdır. Ayrıca FUE tekniğinde vücudun her bölgesinden kıl kökü alınabilmektedir.

UYGUN HASTA PROFİLİ


Saç ekim işlemi erkek veya kadın ağır kronik hastalığı olmayan her hastada uygulanabilir. Genel olarak yaş sınırlaması olmamakla birlikte saç dökülme sürecinin tamamlanmış olması mutlaka beklenmelidir. Erkek ve kadın tipi saç dökülmesi, travma, yanık, kaza, ameliyat izine bağlı gelişen kayıpların hepsinde saç ekimi işlemi uygulanabilir.

OPERASYON ÖNCESİ


Uygun bir hastalık öyküsü ve saç analizi ile birlikte uzman hekiminiz tarafından operasyon açısından engel teşkil edebilecek durumlar denetlenir, gerekli kan tahlilleri yapılır. Ameliyatı etkileyebilecek kronik hastalıklar olması durumunda ek tetkik veya konsultasyonlar istenebilir. Herhangi bir kan sulandırıcı ilaç veya alkol kullanımı varsa 1 hafta önceden kesilmelidir. Sigara kullanımı, bazı hastalarda yara iyileşme sürecini bozabildiği için en aza indirilmesi uygundur. Diğer kronik hastalıklar için kullanılan ilaçların kesilmesine gerek yoktur. Saç ekim işlemi genel anestezi altında yapılmadığı için operasyon öncesi veya sonrasında herhangi bir şekilde yeme-içme kısıtlaması yoktur.

OPERASYON SÜRECİ


Operasyon süresi saç ekimi yapılacak alanin genişliğine, saç tipine ve uygulanacak yönteme göre farklılıklar göstermekle birlikte ortalama 6-8 saattir. Operasyon öncesi saçlar 1-2mm uzunluğunda kesilir. Operasyon lokal anestezi altında yapılmaktadır. Operasyon alani antiseptik solüsyonlarla temizlenir. Saç kökleri greft olarak donör alandan FUE tekniğiyle manuel veya micromotor yardımıyla tek tek toplanır. Alınan greftler steril bir ortamda ekime hazır hale getirilir. Takiben hedeflenen alana toplanan greft sayısına uyumlu delikler açılarak, alınan greftler tek tek yerleştirilir. Saç ekimi pansuman sonrası tamamlanır. Ekim süresince yemek-içmek veya hareket etmek serbesttir.

OPERASYON SONRASI


Ameliyat sonrası hastanın yemek yemesinde veya yürümesinde herhangi bir engel yoktur. Aynı gün içinde hasta taburcu edilir. Ağrı belirgin degildir ve kullanılacak ağrı kesiciler yeterli yardımı sağlar. Hastaya ek olarak antibiyotik ve ödem giderici ilaçlar verilir. Yüzde oluşabilecek bir miktar ödem ve şişkinlik normaldir ve yaklaşık 2-3 gün içinde tümüyle geçer. Hasta aynı hafta içinde günlük yaşamına dönebilir. Ilk bir hafta yatış pozisyonuna dikkat edilmelidir. Ilk hafta cinsel temastan uzak durulmalıdır. 1 ay süreyle yoğun spor, havuz, hamam, deniz gibi aktivitelerden uzak durulmalıdır.

SAÇ EKİMİ VE SÜREÇ


Ekilen saç kökleri ortalama 1 aylık bir uzama sonrasında dökülür. 6-9 aylık süreç sonunda ekilen saç yeniden kalıcı olarak çıkmaya başlar. 1. yıl sonunda tüm ekilen saçlar son halini bulmuş olur.

GELİŞEBİLECEK SORUNLAR


Elbette her cerrahi girişimin kendine özgü komplikasyonları vardır. Bunlar nadir görülmekle birlikte, hastayı bilgilendirme amaçlı mutlaka hekimi tarafından hastaya anlatılmalıdır. Gelişebilecek erken ve geç dönem komplikasyonların hepsi için alternatif çözüm seçenekleri vardır. Geçici sorunlar; his kaybı, hassasiyet, ağrı Erken dönem sorunlar; kanama, yara iyileşmesi problemleri Uzun dönem sorunlar; estetik sorunlardır.

SAÇ EKİMİ VE ÇOKLU SEANS


Aşırı dökülme bulunan hastalarda tek seans ekim yeterli olmayabilir. Bir hastada 4 seansa kadar saç ekimi uygulanabilir.

SAÇ EKİMİ VE RPR - MEZOTERAPİ


Genel olarak PRP ve Mezoterapi gibi uygulamalar saç köklerinin kuvvetlenmesi, kıl kalınlaşması gibi saç dökülmesini yavaşlatma ve mevcut saçın kuvvetlenmesine yardımcı işlemlerdir. Fakat tek başlarına nihai saç dökülmesini maalesef durduramazlar. Saç ekimi yapılan seçilmiş hastalarda ekilen saçların daha hızlı ve güçlü çıkmasında yardımcı olmaları nedeniyle yaygın olarak kullanılmaktadır.

SAÇ EKİMİ VE KADIN HASTA


Kadınlarda da saç dökülmesi problemi yagındır. Ağır kronik bir hastalığı olmadığı sürece isteyen her kadına saç ekim işlemi yapılabilinir. Uygulama kadın hastalarda da aynı prensiple yapılır.

SAKAL/BIYIK/KAŞ EKİMİ


Saç ekimi ile aynı prensipte yüz bölgesinde bulunan sakal, bıyık ve kaş gibi alanlardaki gelişen seyrekleşmeler tedavi edilebilinir.

SAÇ EKİMİ VE KALICILIK


Herhangi ağır bir hastalık gelişme durumu dışında ekilen saçlar kalıcıdır. Ekilen saçlarınız ömür boyu size eşlik eder.