Ataköy 7-8-9-10 Kısım Mah. Çobançeşme e5 Yanyol cad. No:20 Ataköy Towers B Blok Kat: 15 No:161 Bakırköy/İSTANBUL +90 850 202 07 35

Mini Karın Germe

Daha güzeline sahip olmak her kadının tabi hakkıdır. Bu nedenle ...

Mini Karın Germe

Daha güzeline sahip olmak her kadının tabi hakkıdır. Bu nedenle estetik cerrahi her probleme özgü çözüm üretmeye çalışmaktadır. Özellikle hamilelik sonrası genç ve orta yaşlı kadınlarda, kilodan bağımsız olarak, karın dokusunda belirgin değişimler ön plana çıkar. Karın kaslarında gevşeme, alt karın bölgesinde hafif yağlanma, deride çatlaklar ve sarkmalar bu değişimin belirgin unsurlarıdır. Aşırı bir kilo olmamasına rağmen, karın dokusundaki bu bozulmalar kişiyi rahatsız edebilir. Mini karın germe ameliyatı, özellikle alt karın bölgesinde meydana gelen bu sorunların hızlı ve etkin bir biçimde giderilmesi için geliştirilmiş çözümlerden biridir.


UYGUN HASTA PROFİLİ

Herhangi bir nedenle, alt karın bölgesinde (göbek deliği altı) yağlanma, karın kaslarında gevşeme, deri fazlası ve çatlakları olan kişiler ameliyat için uygundur.18 yaş altındaki kişilere yapılması uygun değildir. .

AMELİYAT ÖNCESİ

Uygun bir hastalık öyküsü ve fizik muayene sonrası operasyonun tekniğini belirleyecek kriterler değerlendirilir. Anestezi doktoru tarafından operasyon açısından engel teşkil edebilecek durumlar denetlenir, gerekli kan tahlilleri yapılır. Ameliyatı etkileyebilecek kronik hastalıklar olması durumunda ek tetkik veya konsultasyonlar istenebilir. Herhangi bir kan sulandırıcı ilaç kullanımı varsa en az 1 hafta önceden kesilmelidir. Sigara kullanımı, bazı hastalarda yara iyileşme sürecini bozabilmektedir. Diğer kronik hastalıklar için kullanılan ilaçların kesilmesine gerek yoktur. Ameliyat öncesinde hastalara lifli ve yumuşak gıdalarla beslenmesi tavsiye edilir..

AMELİYAT SÜRECİ

Mini karın germe ameliyatı hastane ortamında ve genel anestezi altında yapılır. Ameliyat süresi ortalama 1- 1.5 saattir. Estetik cerrahınız tarafından belirlenen tekniğe uygun işlem gerçekleştirilir. Mini karın germe ameliyatında sıklıkla liposakşında yapılır. İç çamaşırı altında kalacak şekilde yatay bir kesi yapılır. Alt karın dokusu kaldırılır, karın kasları sıkılaştırılır. Göbek deliği altındaki fazla karın derisi ve yağ dokusu kesilerek atılır. Operasyon sonrasında fazla kanın tahliyesi için geçici olarak diren denilen ince borular meme altına yerleştirilebilir. .

AMELİYAT SONRASI

Ameliyat sonrası 4. saatte yemek yenilir ve hasta yatağından kalkarak yürümeye başlar. Karın bölgesindeki gerginlik nedeni ile hastanın kısa bir süre eğik yürümesi gerekir. Aynı gün sonrası hasta taburcu edilir. Ağrı fazla değildir ve kullanılacak ağrı kesiciler yeterli yardımı sağlar. Hasta 1-2 gün sonra yıkanabilir. Karın bölgesinde oluşabilecek bir miktar ödem ve şişkinlik yaklaşık 1-2 hafta içinde geçer. Hasta yaklaşık aynı hafta içinde günlük yaşamına dönebilir. Ameliyat sonrası ilk 2-3 hafta karın korsesi kullanılması gerekir. Hafif egzersizler zaman içinde rahatlıkla yapılabilinir..

GELİŞEBİLECEK SORUNLAR

Elbette her cerrahi girişimin kendine özgü komplikasyonları vardır. Bunlar nadir görülmekle birlikte, hastayı bilgilendirme amaçlı mutlaka hekimi tarafından hastaya anlatılmalıdır. Gelişebilecek erken ve geç dönem komplikasyonların hepsi için alternatif çözüm seçenekleri vardır.

Geçici sorunlar; hassasiyet, ağrı, gerginlik hissi
Erken dönem sorunlar; kanama, enfeksiyon, yara iyileşme problemleri
Uzun dönem sorunlar; kötü yara izi, asimetriler, deride potluk ve estetik sorunlardır..

MİNİ KARIN GERME VE HAMİLELİK

Mini karın germe ameliyatları hamilelik için engel teşkil etmez. Bununla birlikte hamilelik sürecinin karın dokusunda bir miktar gevşeme ve sarkmaya yol açabileceği bilinmelidir. Bu nedenle erken dönem hamilelik düşünen anne adayları için karın germe ameliyatları ertelenmelidir..

MİNİ KARIN GERME VE KALICILIK

Mini karın germe ameliyatlarının sonucu genel olarak kalıcıdır. Hamilelik süreci, kötü beslenme ve düzensiz yaşam tarzının bir miktarda olsa karın dokusunda gevşeme yaratması doğaldır..

MİNİ KARIN GERME VE TAM KARIN GERME ARASINDAKİ FARKLAR

Mini karın germe ameliyatları, daha az kilolu ve sorunları özellikle alt karın bölgesinde olan hastalara yapılır. Bu nedenle tam karın germe ameliyatına oranla nispeten daha hızlı ve rahat bir ameliyattır. Ameliyat süresi daha kısadır. Kesi alanı ve kalacak iz daha azdır. Ameliyat sonrası ağrı, yatış süresi daha azdır. Günlük hayata dönüş süresi daha kısadır.