Ataköy 7-8-9-10 Kısım Mah. Çobançeşme e5 Yanyol cad. No:20 Ataköy Towers B Blok Kat: 15 No:161 Bakırköy/İSTANBUL +90 850 202 07 35

Meme Küçültme

Toplum algısında meme büyüklüğü çoğu zaman çekici görünme...

Meme Küçültme

Toplum algısında meme büyüklüğü çoğu zaman çekici görünmekle birlikte, yıllar ilerledikçe oluşan fiziksel yıpranmalar sağlık sorunlarına yol açabilir. Çoklu doğum, hamilelik, hormonal bozukluklar veya ailesel özellikler nedeni ile meme dokusu yıllar içinde aşırı derecede büyüyerek sarkabilir. Meme büyüklüğündeki artış kendini dayanılmaz boyun ve bel ağrıları, kambur duruş ve yürüyüş, meme altında terlemeye bağlı tahriş, yaralar, nefes almada zorlanma gibi birçok sorunla kendini gösterebilir. Bununla birlikte genç kızlarda içine kapanma, utanma, depresyona yol açabilir. Tüm bu fiziksel ve psikolojik sorunlar meme küçültme ameliyatını çoğu zaman gerekli kılar.

UYGUN HASTA PROFİLİ

Meme gelişimini anatomik olarak tamamlamış ve ruhsal olgunluğa erişmiş her kadın bu ameliyat için uygundur. Nadir durumlar haricinde 18 yaş altı kadınlarda bu ameliyat önerilmez.

AMELİYAT ÖNCESİ

Uygun bir hastalık öyküsü ve fizik muayene ile birlikte hastanın istekleri, meme büyüklüğü, uzunluğu, deri kalitesi, vs gibi operasyonun tekniğini belirleyecek kriterler değerlendirilir. Meme küçültme cerrahisi için kullanılabilecek tekniklerden size uygun olanı cerrahınız tarafından size anlatılır. Anestezi doktoru tarafından operasyon açısından engel teşkil edebilecek durumlar denetlenir, gerekli kan tahlilleri yapılır. Ameliyatı etkileyebilecek kronik hastalıklar olması durumunda ek tetkik veya konsultasyonlar istenebilir. Herhangi bir kan sulandırıcı ilaç kullanımı varsa en az 1 hafta önceden kesilmelidir. Sigara kullanımı, bazı hastalarda yara iyileşme sürecini bozabilmektedir. Diğer kronik hastalıklar için kullanılan ilaçların kesilmesine gerek yoktur.

AMELİYAT SÜRECİ

Meme küçültme ameliyatı hastane ortamında ve genel anestezi altında yapılır. Meme büyüklüğü ile doğru orantılı olmakla birlikte, ameliyat süresi ortalama 2- 2.5 saattir. Estetik cerrahınız tarafından belirlenen tekniğe uygun işlem gerçekleştirilir. Tüm ameliyatlarda meme başı çevresi ve altında dikey (vertikal teknik) olarak bir iz kalacaktır. Özellikle yaşlı, aşırı meme büyüklüğü, sarkıklığı ve deri fazlası olan hastalarda bu ize ilave olarak yatay hatta da bir iz (T-izli teknik) olabilir. Operasyon sırasında fazla kanın tahliyesi için geçici olarak diren denilen ince borular meme altına yerleştirilebilir.

AMELİYAT SONRASI

Ameliyat sonrası 4. saatte yemek yenilir ve hasta yatağından kalkarak yürümeye başlar. Aynı gün içinde veya 1 gün sonrası hasta taburcu edilir. Ağrı belirgin degildir ve kullanılacak ağrı kesiciler yeterli yardımı sağlar. Hasta 1-2 gün sonra yıkanabilir. Göğüslerde oluşabilecek bir miktar ödem ve şişkinlik yaklaşık 2-3 hafta içinde geçer. Hasta aynı hafta içinde günlük yaşamına dönebilir. Ameliyat sonrası ilk 2-3 hafta için sporcu tarzı baskılı sütyenler kullanılabilinir. Hafif egzersizler operasyon sonrası rahatlıkla yapılabilinir.

GELİŞEBİLECEK SORUNLAR

Elbette her cerrahi girişimin kendine özgü komplikasyonları vardır. Bunlar nadir görülmekle birlikte, hastayı bilgilendirme amaçlı mutlaka hekimi tarafından hastaya anlatılmalıdır. Gelişebilecek erken ve geç dönem komplikasyonların hepsi için alternatif çözüm seçenekleri vardır.

Geçici sorunlar; his kaybı, hassasiyet, ağrı

Erken dönem sorunlar; kanama, enfeksiyon, yara iyileşmesi problemleri

Uzun dönem sorunlar; asimetri, kötü yara izi, deride potluk ve estetik sorunlardır.

MEME KÜÇÜLTME VE HAMİLELİK

Doğru teknik ve deneyimle yapılan meme küçültme ameliyatları anne sütü ve emzirmeyi etkilemez. Meme küçültme ameliyatları sonrası geçirilen hamilelik ve emzirme süreçleri meme dokusunda bir miktar büyüme ve sarkmaya yol açabileceği bilinmelidir. Erken dönem hamilelik düşünen anne adayları için meme küçültme ameliyatları ertelenmelidir.

MEME KÜÇÜLTME VE KANSER

Meme küçültme ameliyatları meme kanseri oluşumunu tetiklemez. Tam aksine meme kitlesini azalttığı için kanser riskini önemli ölçüde azaltır. Küçültme operasyonu sırasında çıkartılan meme dokusunun tümü tarama amaçlı patolojik incelemeye gönderilir. Bu şekilde erken kanser olguları da yakalanabilir.

MEME KÜÇÜLTME VE KALICILIK

Hamilelik süreci, emzirme ve elbette ki yıllar içinde maruz kalınan yerçekimi kuvvetinin bir miktarda olsa meme dokusunda gevşeme yaratması doğaldır.