Ataköy 7-8-9-10 Kısım Mah. Çobançeşme e5 Yanyol cad. No:20 Ataköy Towers B Blok Kat: 15 No:161 Bakırköy/İSTANBUL +90 850 202 07 35

Meme Büyütme

Tarihin en eski çağlarından bu yana, meme doğurganlık ve kadıns...

Meme Büyütme

Tarihin en eski çağlarından bu yana, meme doğurganlık ve kadınsılığın önemli bir simgesidir. Düzgün bir şekil, simetri ve dolgunluktaki meme yapısı, her kadın için sadece fiziksel sağlığı değil, aynı zamanda sosyal yaşamdaki mutluluğu da beraberinde getirir. Çeşitli sebeplerle hiç gelişmemiş veya az gelişmiş bir meme dokusuna sahip her kadın için utanma, sosyal fobi veya depresyon gibi psikolojik travmalar kaçınılmazdır. Estetik cerrahların gelişen tecrübeleri ve teknolojinin tıbba katkıları sayesinde, meme dokusundaki eksiklikleri gidermek günümüzde artık büyük bir problem olmaktan çıkmıştır. 50 yılı aşkın süredir dünya üzerinde milyonlarca kadın meme büyütme ameliyatı olmuş ve olmaya devam etmektedir. Meme büyütme ameliyatlarını günümüzde en sık uygulanan girişimler arasında tutan şey elbette ki yüksek hasta memnuniyetidir.


UYGUN HASTA PROFİLİ

Meme dokusu gelişmemiş veya az gelişmiş olan, hamilelik ve emzirme süreci sonunda hacmini yitiren veya her iki meme arasında belirgin asimetrileri bulunan hastalar bu ameliyat için uygundur. Fiziksel olarak meme gelişiminin tamamlanması ve psikolojik olarak yeterli olgunluğa erişmek, yaş sınırının belirlenmesinde önem arz eder. Bu nedenle 18 yaş altı kadınlar için bu ameliyat önerilmez.

PROTEZ SEÇENEKLERİ

1963 yılından beri kullanılan protezler, gelişen teknoloji ile birlikte hem çeşitlilik hem güvenirlik anlamında büyük bir evrim geçirmiştir.  Protezlerin patlaması, bozulması gibi sorunlar geride kalmıştır. Günümüzde protezler kas altı, meme altı ve dual plan (kas ve meme altı) olmak üzere 3 ayrı planda yerleştirilmektedir. Meme protezleri içeriği (silikon jel,  salin), yüzey durumu (düz, pürüzlü), şekil yapısı (anatomik, yuvarlak) gibi çeşitli sınıflara ayrılmaktadır. Bunun yanında her protez çeşidine özgü farklı uzunluk, hacim, projeksiyon, vs değerleri bulunmaktadır.  Hastanın istekleri, meme yapısı ve cerrahın tecrübesi doğru protezin seçiminde ve yerleştirilme planını belirlemede en önemli kriterdir.

PROTEZ DIŞI SEÇENEKLER

Meme büyütme için günümüzde standart yöntem olan protezlere alternatif olarak 2 farklı seçenek ön plana çıkmıştır. Bun seçenekler; hastanın kendi vücudundan elde edilen yağ dokusunun enjeksiyonu veya farklı firmalarca üretilen dolgu (hyaluronik asit) maddeleridir. Her iki yönteminde kendine ait avantaj ve dezavantajları vardır. Bu teknikler gelişmekle birlikte kullanım alanları halen sınırlıdır.

AMELİYAT ÖNCESİ

Uygun bir hastalık öyküsü ve fizik muayene sonrasında protezin şekli, hacmi, yerleştirme planı, ameliyat süreci, ek işlemler gibi ameliyatla ilgili yol haritası çizilir. Anestezi doktoru tarafından operasyon açısından engel teşkil edebilecek durumlar denetlenir, gerekli kan tahlilleri yapılır. Ameliyatı etkileyebilecek kronik hastalıklar olması durumunda, ek tetkik veya konsultasyonlar istenebilir. Herhangi bir kan sulandırıcı ilaç kullanımı varsa en az 1 hafta önceden kesilmelidir. Sigara kullanımı, yara iyileşme sürecini bazı hastalarda bozabilmektedir. Diğer kronik hastalıklar için kullanılan ilaçların kesilmesine gerek yoktur.

AMELİYAT SÜRECİ

Meme büyütme ameliyatı hastane ortamında ve genel anestezi altında yapılır. Ortalama 1- 1.5 saat sürer. Protezler tercih sıklığına göre meme altı kıvrımı, meme başı ve koltukaltı gibi 3 farklı alandan konulabilir.  Protezin doğru yerleştirilmesi, güvenlik ve uzun dönem iz estetiği açısından en sık tercih edilen yöntem meme altı kıvrımıdır. Operasyon sırasında fazla kanın tahliyesi için geçici olarak diren denilen ince borular yerleştirilebilir.

AMELİYAT SONRASI

Ameliyat sonrası 4. saatte yemek yenilir ve hasta yatağından kalkarak yürümeye başlar. Aynı gün içinde veya 1 gün sonrası hasta taburcu edilir. Ağrı özellikle kasaltı konulan protezlerde daha belirgindir. Kullanılan ağrı kesiciler ağrının en yoğun olabileceği ilk 3 gün için yeterli yardımı sağlar. Hasta 1-2 gün sonra yıkanabilir. Göğüslerde bir miktar ödem ve baskı hissi olabilir, yaklaşık 2 hafta içinde geçer. Hasta aynı hafta içinde günlük yaşamına dönebilir. Ameliyat sonrası ilk 2-3 hafta için sporcu tarzı baskılı sütyenler kullanılabilinir.  Hafif egzersizler operasyon sonrası rahatlıkla yapılabilinir.

GELİŞEBİLECEK SORUNLAR

Elbette her cerrahi girişimin kendine özgü komplikasyonları vardır. Bunlar nadir görülmekle birlikte, hastayı bilgilendirme amaçlı mutlaka hekimi tarafından hastaya anlatılmalıdır. Gelişebilecek erken ve geç dönem komplikasyonların hepsi için alternatif çözüm seçenekleri vardır.

Geçici sorunlar; his kaybı, hassasiyet, ağrı

Erken dönem sorunlar; kanama, enfeksiyon, yara iyileşmesinde gecikme

Uzun dönem sorunlar;  kapsül kontraktürü, asimetri ve estetik sorunlardır.

PROTEZ KULLANIM ÖMRÜ

Son yıllarda kullanılan yeni nesil protezlerin kullanımı ömürlüktür. Protezi çıkartmak, daha büyük veya küçük bir protezle değiştirmek, kronik komplikasyonlar gibi psikolojik veya fiziksel sebepler ortaya çıkmadığı sürece değiştirilmeden kullanılabilirsiniz.

MEME BÜYÜTME VE HAMİLELİK

Meme protezi hamile kalmayı veya hamilelik süresince emzirme işlevini etkilemez. Bebek üzerinde herhangi bir yan etkisi yoktur.  Bununla birlikte çoklu hamilelik ve emzirme süreçleri, hormanal düzensizlikler nedeniyle meme dokusunda bir miktar sarkmaya neden olabilir.

MEME BÜYÜTME VE KANSER RİSKİ

Meme protezi operasyonu olmuş bayanların, olmayanlara göre yaşamları boyunca meme kanserine yakalanma risklerinde belirgin bir fark saptanmamıştır. Protezler bu nedenle meme kanseri oluşumu için bir risk faktörü değildir. Günümüzde silikon meme protezleri dünyanın tüm ülkelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte, meme protezi olsun veya olmasın tüm bayanların meme kanseri açısından düzenli taramalarını yaptırması gerekir.  Protezler  meme kanseri taraması amaçlı yapılan Mammografi, Ultrasonografi ve MR gibi görüntülemeler için engel teşkil etmez.