Ataköy 7-8-9-10 Kısım Mah. Çobançeşme e5 Yanyol cad. No:20 Ataköy Towers B Blok Kat: 15 No:161 Bakırköy/İSTANBUL +90 850 202 07 35

Kol Germe

Günlük aktiviteler içinde kollar insanın vazgeçilmez hareket ara...

Kol Germe

Günlük aktiviteler içinde kollar insanın vazgeçilmez hareket araçlarıdır. Kol dokusu da yıllar içinde yaşlanmaya ve yerçekimine karşı direnmekte zorlanır. Kol derisi zamanla gevşer ve sarkma kaçınılmaz olur. Özellikle orta yaşı geçmiş ve içerisindeki yağ dokusu zamanla boşalmış kollara sahip kişilerde, görsel rahatsızlıklar ön plana çıkar. Gergin yapısını kaybetmiş, sarkık bir kol psikolojik problemlerle birlikte, kişinin giyim seçeneklerini de kısıtlayabilir. Kol germe işlemi bu tip sorunlardan kurtulmak isteyen hastalarda, plastik cerrahlar tarafından uygulanan bir işlemdir


UYGUN HASTA PROFİLİ

Dirsek üzerindeki kol dokusunda ağır derecede deri gevşemesi ve sarkması olan hastalar ameliyat için uygundur. Belli genetik rahatsızlıklar hariç orta yaş ve üzeri kişilerde sıklıkla uygulanır.

AMELİYAT ÖNCESİ

Uygun bir hastalık öyküsü ve fizik muayene sonrası operasyonun tekniğini belirleyecek kriterler değerlendirilir. Anestezi doktoru tarafından operasyon açısından engel teşkil edebilecek durumlar denetlenir, gerekli kan tahlilleri yapılır. Ameliyatı etkileyebilecek kronik hastalıklar olması durumunda ek tetkik veya konsultasyonlar istenebilir. Herhangi bir kan sulandırıcı ilaç kullanımı varsa en az 1 hafta önceden kesilmelidir. Sigara kullanımı, bazı hastalarda yara iyileşme sürecini bozabilmektedir. Diğer kronik hastalıklar için kullanılan ilaçların kesilmesine gerek yoktur.

AMELİYAT SÜRECİ

Kol germe ameliyatı hastane ortamında ve genel anestezi altında yapılır. Ameliyat süresi ortalama 1- 1.5 saattir. Estetik cerrahınız tarafından belirlenen tekniğe uygun işlem gerçekleştirilir. Kol germe ameliyatında gerekirse liposakşında uygulanabilinir. Kol iç yüzünde dirsekten koltuk altına uzanan alanda bir kesi yapılarak fazla doku çıkartılır.

AMELİYAT SONRASI

Ameliyat sonrası 4. saatte yemek yenilir ve hasta yatağından kalkarak yürümeye başlar. Hasta aynı gün taburcu edilir. Ağrı belirgin değildir ve kullanılacak ağrı kesiciler yeterli yardımı sağlar. Hasta 1-2 gün sonra yıkanabilir. Kol bölgesinde oluşabilecek bir miktar ödem ve şişkinlik yaklaşık 2-3 hafta içinde geçer. Hafif egzersizler zaman içinde rahatlıkla yapılabilinir. Günlük hayata dönüş hızlıdır.

GELİŞEBİLECEK SORUNLAR

Elbette her cerrahi girişimin kendine özgü komplikasyonları vardır. Bunlar nadir görülmekle birlikte, hastayı bilgilendirme amaçlı mutlaka hekimi tarafından hastaya anlatılmalıdır. Gelişebilecek erken ve geç dönem komplikasyonların hepsi için alternatif çözüm seçenekleri vardır.

Geçici sorunlar; hassasiyet, ağrı, gerginlik hissi

Erken dönem sorunlar; kanama, enfeksiyon, yara iyileşme problemleri

Uzun dönem sorunlar; kötü yara izi, deride potluk ve estetik sorunlardır