Ataköy 7-8-9-10 Kısım Mah. Çobançeşme e5 Yanyol cad. No:20 Ataköy Towers B Blok Kat: 15 No:161 Bakırköy/İSTANBUL +90 850 202 07 35

Burun Estetiği

Burun Estetiği Yüz, günlük hayatın akışı içinde insan ile...

Burun Estetiği

Burun Estetiği

Yüz, günlük hayatın akışı içinde insan iletişimindeki en önemli araçtır. Yüzü oluşturan yapıların birbiriyle olan ilişkileri ve uyumu ‘güzellik’ algısını oluştururken, insanların size karşı olan yargılarında önemli bir rol oynar. Burun bu önemli yapının tam ortasında ve ön plandadır. Görsel olarak büyük, kaba, asimetrik veya deforme bir burun, ilk bakışta dikkatleri üzerinde toplayabilir. Göz, dudak, yanak, dişler gibi yüzü oluşturan diğer yapılar, kötü görünümlü bir burnun gölgesi altında kalır ve gerçek güzellikleri gizlenebilir. Görsel açıdan burnundan rahatsız olan bir insan ise utanma, saklanma, depresyon gibi psikolojik nedenlerle sosyal hayattan kendini soyutlayabilir. Bununla birlikte, burun aynı zamanda yaşam için vazgeçilmez olan oksijenin vücuda giriş kapısıdır. Anatomik olarak rahat nefes almaya engel bir burun yapısı, kişiyi günlük hayatta da fiziksel olarak zorlar. Baş ağrısı, kronik yorgunluk, horlama, uyku düzensizliği gibi belirtilerle günlük yaşantınızı derinden etkileyebilir. Günümüzde estetik girişimler arasında büyük bir hacmi kaplayan estetik burun operasyonlarında amaç; rahat nefes alan, görsel açıdan kişiye özgü, doğal bir burun yapısını sağlamaktır.


UYGUN HASTA PROFİLİ

Herhangi bir sebeple, burun şeklinden görsel olarak rahatsızlık duyan, çoğunlukla eşlik eden solunum problemleri nedeniyle daha iyi nefes almak isteyen kişiler bu ameliyat için uygun adaydır. Nadir durumlar haricinde 18 yaş altı hastalarda bu ameliyat önerilmez. Bununla birlikte 45 – 50 gibi ilerleyen yaşlarda, bu ameliyattan tatminkar sonuçlar alınmasının zor olacağı da unutulmamalıdır. .

GÜZEL BURUN NEDİR?

Elbette ki güzellik kavramı göreceli ve değişkendir. Kalıcı ve genel geçer olan doğallıktır. Bu nedenle estetik cerrahın amacı; abartılardan uzak, fazlalıkları giderilmiş, kişinin yüzüne yakışan, doğal bir burun yapısı oluşturabilmek olmalıdır. Tek başına çok güzel duran bir burun, farklı yüzlerde kişinin tüm karakteristik yapısını bozarak, iğreti görünebilir. Bununla birlikte cinsiyette oluşturulacak burnun şeklini planlamada oldukça önemlidir. Kadın burnunda daha kavisli, ucu dik ve ince bir görüntü sağlanmaya çalışılırken, erkek burnunda özellikle çok ince ve estetik görüntülü oluşumlardan uzak durulmalıdır. Bu tip bir burun yapısı erkeği feminen yapıda gösterebilir. Unutmamak gerekir ki deri, kıkırdak, kemik yapısı ve kalitesi size ait olan bir burundan, yine size en uygun ve yakışan burnu çıkarmak gerçek başarıdır. Bu nedenle ameliyat olmayı düşünen kişilerin beklenti ve hayallerini doğru zeminde oturtması ameliyatın başarılı olmasında en büyük etkendir. .

AMELİYAT ÖNCESİ

Uygun bir hastalık öyküsü ve fizik muayene sonrasında burnun şekli, deri yapısı, çevre dokularla ilişkisi, nefes almayı engelleyen bozuklukları, yapılabilinecek ek işlemler gibi ameliyatla ilgili yol haritası çizilir. Hastanın fotoğrafları çekilerek bilgisayar ortamında burun şekli hastayla birlikte planlanabilir. Bununla birlikte bu görüntünün doğruluk oranının yüksek olmadığı da bilinmelidir. Anestezi doktoru tarafından operasyon açısından engel teşkil edebilecek durumlar denetlenir, gerekli kan tahlilleri yapılır. Ameliyatı etkileyebilecek kronik hastalıklar olması durumunda, ek tetkik veya konsultasyonlar istenebilir. Herhangi bir kan sulandırıcı ilaç kullanımı varsa en az 1 hafta önceden kesilmelidir. Sigara kullanımı, yara iyileşme sürecini ve rahat nefes almayı çoğu zaman bozabilmektedir. Diğer kronik hastalıklar için kullanılan ilaçların kesilmesine gerek yoktur. .

AMELİYAT SÜRECİ

Rinoplasti operasyonu hastane ortamında ve genel anestezi altında yapılır. Burunun zorluk derecesi ve ek işlemlerin uygulanmasına göre değişmekle birlikte, ortalama 1,5 – 2 saat sürer. Açık ve kapalı olmak üzere iki ana teknik vardır. Bu iki teknik arasındaki ana fark, burun altında 0.5cm uzunluğunda bir kesi olmasıdır. Rinoplasti ameliyatı sırasında burun üzerindeki deri yapısına herhangi bir işlem uygulanmaz. Deri yapısı, kalınlığı veya üzerindeki lekelenmeler gibi sorunlar bu ameliyattan etkilenmez. Yapılan işlem kıkırdak ve kemik yapısının şekillendirilip, nefes almayı etkileyen eğriliklerin düzeltilmesi, fazlalık alanların çıkartılması üzerinedir. Tüm bu işlemler sonrası kaldırılan burun derisi, aynı şekilde şekillendirilen yapıların üzerine tekrar örtülür. Ameliyat bitiminde burun üzerine bir alçı yerleştirilir. Nadir durumlar haricinde burun içine herhangi bir tampon yerleştirilmemektedir..

AMELİYAT SONRASI

Ameliyat sonrası 4. saatte yemek yenilir ve hasta yatağından kalkarak yürümeye başlar. Operasyon sonrası burun çevresine şişlik ve ödemi azaltmak için buz uygulaması yapılır. Göz çevresinde şişme ve morluklar en rahatsız edici sorun olmakla birlikte, her hastada olmayabilir. Geçirilmiş burun ameliyatları, büyük deformasyonlar, sert bir kemik yapısı morluk ve şişmenin oluşma sıklığını arttırır. Bununla birlikte oluşan ödem ve morluklar, 48-72 saat içinde büyük oranda geçer. Aynı gün içinde hasta taburcu edilir. Hasta aynı hafta içinde günlük yaşamına döner, 1 hafta sonra alçı ve bandajların çıkarılması için kontrole gelir. Tampon olmamasına rağmen hastalar ilk günler rahat nefes alamayabilir. 3. ayın sonunda şişlikler %80 oranında geçer, ancak burun gerçek görünümünü tam olarak 6. ayda alır. Bu nedenle ilk 6 ay darbelerden korunmak ve gözlük kullanımından kaçınmak gerekir. .

GELİŞEBİLECEK SORUNLAR

Elbette her cerrahi girişimin kendine özgü komplikasyonları vardır. Bunlar nadir görülmekle birlikte, hastayı bilgilendirme amaçlı mutlaka hekimi tarafından hastaya anlatılmalıdır. Gelişebilecek erken ve geç dönem komplikasyonların hepsi için alternatif çözüm seçenekleri vardır.
Geçici sorunlar; his kaybı, hassasiyet, ağrı
Erken dönem sorunlar; kanama, enfeksiyon, yara iyileşmesinde gecikme
Uzun dönem sorunlar; nefes almada zorlanma ve estetik sorunlar (burunda asimetriler, çökme, vs).

İKİNCİL BURUN AMELİYATLARI

Daha önce herhangi bir sebeple burun ameliyatı geçirmiş ve tatmin olmamış hastalar tekrar operasyon olmak isteyebilir. Burnun son halini bulması ve tüm ödemlerin geçmesi açısından, ikinci bir ameliyat için en az 6 ay beklenmesi şarttır. Bununla birlikte ikincil estetik burun ameliyatlarının teknik açıdan daha zor ve sıkıntılı bir süreç olduğu bilinmelidir. İlk ameliyatta burnunuzun anatomik yapısı bozulmuş, esnekliği kaybolmuş ve ihtiyaç duyulan kıkırdak ve kemik doku çıkarılmış olabilir. İkincil burun ameliyatlarında, kulaktan ya da kaburgalardan ihtiyaç halinde kıkırdak alınması gerekebilir. Bu nedenle deneyimli bir Plastik cerrahla olasılıkları ve beklentileri dikkatle değerlendirmek uygun olacaktır.

RİNOPLASTİ VE KALICIK

Rinoplasti ameliyatları kalıcıdır. Ameliyatınızın 6. ayında burun yapınız tam olarak oturmuş olur ve değişim göstermez. Bununla birlikte burnunuz da tüm dokular gibi yaşlanma sürecinden etkilenir..