Ataköy 7-8-9-10 Kısım Mah. Çobançeşme e5 Yanyol cad. No:20 Ataköy Towers B Blok Kat: 15 No:161 Bakırköy/İSTANBUL +90 850 202 07 35

Botoks

Yüz günlük hayat içinde gülme, konuşma, kızma, şaşırma gibi...

Botoks

Yüz günlük hayat içinde gülme, konuşma, kızma, şaşırma gibi farklı ifadeleri oluşturabilen hareketli bir yapıdır. Bu hareketleri sağlayan mimik kasları, üstündeki cilt dokusunda dinamik çizgilenmelere neden olur. Yıllar içinde bu dinamik çizgi alanları kalıcı hale gelerek, kişinin daha yaşlı görünmesine yol açar. Yüzde çeşitli alanlarda oluşan bu çizgilenmeler kişiyi yaşlı göstererek sosyal hayatta mutsuz olmasına neden olur. Botoks ameliyat gerektirmeyen hızlı, etkili ve kolay bir girişim olarak plastik cerrahlar tarafından sıklıkla uygulanmaktadır.


ETKİ MEKANİZMASI


Botoks (Botulinum toksini), Clostridium botulinum adlı bakteriden elde edilen bir çeşit toksindir. Botoks, kasa ait sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını engelleyerek, kasın işlevlerinin azalmasını ya da tamamen kaybolmasını sağlar. Kas hareketlerindeki bu azalma üzerindeki cilt dokusunda oluşan çizgilenmeleri azaltır. Bu etki çeşitli mekanizmalarla vücut tarafından zaman içinde etkisiz hale getirilir. Botoksun kas dokusu dışında başka bir alana etkisi yoktur.

KULLANIM ALANLARI


Plastik cerrahlar tarafından botoks, yüz bölgesinde alın, kaş, göz kenarı, dudak, boyun gibi alanda oluşan çizgileri gidermek için kullanılır. Bunun dışında el ve koltukaltı gibi alanlarda terleme tedavisinde uygulanmaktadır. Plastik cerrahi dışında da şaşılık, migren, mesane hastalıkları gibi birçok tıp alanında botoks yaygın olarak kullanılmaktadır.

UYGULAMA ŞEKLİ


Botoks, mikroenjeksiyon şeklinde uygulanır. Uygulanacak alanlar işaretlenmesinin ardından ağrıyı azaltıcı kremler uygulanır. Yine enjeksiyon sırasında rahatsızlık hissini azaltmak için bir müddet buz uygulaması yapılır. Belirlenen noktalarda kas içine tek tek uygulama yapılarak işlem sonlandırılır.

UYGULAMA SONRASI


Botoks etkisi enjeksiyonu takiben 3-5 gün içinde tam olarak ortaya çıkar. Enjeksiyonu takip eden ilk hafta içinde hasta kontrole çağrılır. Bu sırada gerekli alanlara ek dozlar uygulanabilir. Botoksun etki süresi kişiden kişiye değişmekle birlikte etki süresi ortalama 4-6 aydır. Terleme nedeniyle uygulandığında etki estetik uygulamalara göre daha uzun sürmektedir. Tekrarlayan dozlarda arzu edildiği sürece uygulanabilir.

GELİŞEBİLECEK SORUNLAR


Botoks bu konuda eğitim almış uzman doktorların uygulaması gereken bir ilaçtırElbette her girişimin kendine özgü komplikasyonları vardır. Bunlar nadir görülmekle birlikte, hastayı bilgilendirme amaçlı mutlaka hekimi tarafından hastaya anlatılmalıdır.

Geçici sorunlar; his kaybı, hassasiyet, ağrı

Erken dönem sorunlar; kanama, yağ embolisi, organ yaralanmaları

Uzun dönem sorunlar; asimetri, deride dalgalanma, çökme ve estetik sorunlardır.

Botoks bu konuda eğitim almış uzman doktorların uygulaması gereken bir ilaçtır. Aksi takdirde, hem etkisi tam olmayabilir hem de geçici göz kapağı düşüklüğü gibi problemler ortaya çıkabilir. Bir plastik cerrahi uzmanı tarafından botoks uygulaması yapıldığında riskleri yok denecek kadar azdır. Uygulama sırasında hafif bir ağrı hissi oluşabilir. Uygulama sonrası geçici bir şişlik, kızarıklık ya da morarma oluşabilir. Buz tatbiki ile uygulama anındaki rahatsızlık hissi ve uygulama sonrası olası şişlikler azaltılabilir.

Botoks uygulamasından hemen sonra yüz yıkanabilir, makyaj yapılabilir. Uygulama sonrası 4 saat süreyle yatılmamalı ve enjeksiyon yapılan bölgelere iki gün masaj yapılmaması önerilir. Yine iki gün için ağır egzersiz programlarına ara verilmelidir.

Botoks ile ciltteki kırışıklıklardan kurtularak daha genç daha diri ve daha sağlıklı bir görünüm sağlanır.