Ataköy 7-8-9-10 Kısım Mah. Çobançeşme e5 Yanyol cad. No:20 Ataköy Towers B Blok Kat: 15 No:161 Bakırköy/İSTANBUL +90 850 202 07 35

Alt Yüz ve Boyun Germe

Sosyal hayat içinde, insan yüzü iletişimin en önemli araçların...

Alt Yüz ve Boyun Germe

Sosyal hayat içinde, insan yüzü iletişimin en önemli araçlarından biridir. Genç görünen, doğal bir yüz yapısı her insanın vazgeçilmez arzusudur. Özellikle konuşma, gülümseme ve mimiklerin yoğunluğu nedeniyle yanak, çene ve boyun gibi alt yüz yapıları yaşlı bir yüz görünümünde önemli rol oynar. Yıllar içinde maruz kalınan güneşin etkisi ve yaşlanmanın getirdiği dokulardaki bozulmalar alt yüz bölgesinin yerçekimine karşı koymasını zorlaştırır. Deri fazlalıkları yanak ve çene kenarlarından aşağıya doğru dalgalanır, çizgilenmeler artar, deri elastikiyeti kaybolur. Alt yüz ve boyunun bu kaçınılmaz süreci psikolojik ve sosyal olarak kişiyi mutsuz eder. Plastik cerrahlar tarafından askı, yağ enjeksiyonları, çene ucu protezleri gibi işlemlerle kombine edilebilen alt yüz ve boyun germe cerrahisi bu problemleri ortadan kaldırıp, daha genç görünen bir yüz yapısına sahip olmanızı sağlayabilir.

UYGUN HASTA PROFİLİ

Genellikle orta yaş ve üzeri hastalarda uygulanan bir işlemdir. Alın ve kaşta düşüklük ve çizgilenme, üst göz kapaklarında deri fazlalıkları, görme alanında kısıtlık gelişen kişiler bu ameliyat için uygundur.

AMELİYAT ÖNCESİ

Uygun bir hastalık öyküsü ve fizik muayene sonrası operasyonun tekniğini belirleyecek kriterler değerlendirilir. Anestezi doktoru tarafından operasyon açısından engel teşkil edebilecek durumlar denetlenir, gerekli kan tahlilleri yapılır. Ameliyatı etkileyebilecek kronik hastalıklar olması durumunda ek tetkik veya konsultasyonlar istenebilir. Herhangi bir kan sulandırıcı ilaç kullanımı varsa en az 1 hafta önceden kesilmelidir. Sigara kullanımı, bazı hastalarda yara iyileşme sürecini bozabilmektedir. Diğer kronik hastalıklar için kullanılan ilaçların kesilmesine gerek yoktur.

AMELİYAT SÜRECİ

Üst yüz germe ameliyatı hastane ortamında, sedasyon veya genel anestezi altında yapılır. Ameliyat süresi yapılacak ek işlemlere göre, 1-3 saat arasında değişir. Estetik cerrahınız tarafından belirlenen tekniğe uygun işlem gerçekleştirilir. Üst göz kapağı bleferoplasti, açık veya endoskopik alın germe, askılama teknikleri uygulanabilir. Üst göz kapağındaki fazla cilt ve yağ dokusu çıkarılır. Saçlı deri içinden yapılan kesilerle girilerek alın ve şakak germe işlemi uygulanır. Fazla cilt dokusu çıkarılır. Askılama yöntemleri daha küçük ve kolay işlemlerdir.

AMELİYAT SONRASI

Ameliyat sonrası 4. saatte yemek yenilir ve hasta yatağından kalkarak yürümeye başlar. Yüz bölgesinde gerginlik nedeni ile hafif bir ağrı olabilir. Ağrı düşünüldüğü kadar fazla değildir ve kullanılacak ağrı kesiciler yeterli yardımı sağlar. Hastalar aynı gün veya 1. günde taburcu edilir. Hasta 1-2 gün sonra yıkanabilir. Yüz bölgesinde oluşabilecek bir miktar ödem ve şişkinlik yaklaşık 2-3 hafta içinde bütünüyle geçer. Hasta yaklaşık 1 hafta içinde günlük yaşamına dönebilir. Ameliyat sonrası ilk 2-3 gün yüze bandajlama uygulanır.

GELİŞEBİLECEK SORUNLAR

Elbette her cerrahi girişimin kendine özgü komplikasyonları vardır. Bunlar nadir görülmekle birlikte, hastayı bilgilendirme amaçlı mutlaka hekimi tarafından hastaya anlatılmalıdır. Gelişebilecek erken ve geç dönem komplikasyonların hepsi için alternatif çözüm seçenekleri vardır.
Geçici sorunlar; hassasiyet, ağrı, gerginlik hissi
Erken dönem sorunlar; kanama, enfeksiyon, yara iyileşme problemleri, geçici sinir hasarı
Uzun dönem sorunlar; kötü yara izi ve estetik sorunlardır.

ALT YÜZ GERME VE KALICILIK

Alt yüz ve boyun germe ameliyatlarının sonucu genel olarak kalıcıdır. Bununla birlikte yaşlanma devam etmektedir. Yıllar içinde bir miktarda olsa yüz dokusunda gevşemelerin olması doğaldır.